Zlato. Univerzálne uznávaný symbol bohatstva, moci a luxusu. Je jedným z dvoch drahých kovov, o ktorom už zrejme každý z nás počul, alebo ho nebodaj vlastní.Tým druhým je jeho “menší brat”, striebro – ktoré je však nemenej zaujímavé. Poďte sa s nami pozrieť na 7 dôvodov prečo ho mať a v čom môže byť dokonca lepšie ako žltý kov!

Striebro sa nazýva tiež “zlatom chudobných”. Dôvod je jednoduchý – rovnako ako zlato, aj striebro slúži (okrem iného) na zachovanie hodnoty. Dnes vám dáme 7 dôvodov, prečo je dobré ukladať svoje peniaze do striebra – a prečo to môže byť dokonca výhodnejšie ako sporenie v zlate. Poďme sa na ne pozrieť!

1. Umožňuje šetriť po menších sumách

Na to, aby ste si kúpili jednu zlatú mincu či tehličku, musí väčšina z nás šetriť dlhší čas. Na rozdiel od toho si na jednu striebornú mincu dokáže odložiť z bežnej výplaty takmer každý – jej cena je dnes zhruba rovnaká ako cena večere pre dvoch v bratislavskej reštaurácii. Presvedčte sa sami – pozrite si exkluzívnu ponuku mincí zo slovenskej mincovne Pressburg Mint!

2. Je použiteľnejšie

Ak by ste sa presunuli späť v čase, zistili by ste, že väčšina bežného obchodu v minulosti prebiehala pomocou strieborných a medenných mincí. Je to rovnaké ako dnes – keď si idete kúpiť pečivo, nevytiahnete 500 € bankovku. Hodnota striebra ho predurčuje na takéto využitie – ak potrebujete zmeniť svoje kovy na peniaze, je lepšie predať viac strieborných mincí a dostať toľko koľko potrebujete, ako jednu zlatú v zbytočne vysokej hodnote.

3. Jeho hodnota vychádza aj z reálneho využitia

Na rozdiel od jeho veľkého brata zlata, cena striebra nevychádza len z monetárnej funkcie (jeho použitia ako peňazí či uchovávania hodnoty). Používa sa vo veľkom množstve pri výrobe elektroniky, batérií, solárnych panelov a mnohých ďalších vecí, ktoré denne používame. Až 60% vyťaženého striebra sa míňa týmto spôsobom, pričom sa už nikdy nevráti do obehu!

4. Je “ťažšie” minúť striebro ako peniaze

Odborníci tvrdia, že z nášho príjmu by sme si mali aspoň 10% odkladať ako “poistku” na horšie časy. Mnoho z nás nemá problém peniaze si odložiť – ale udržať si odložené peniaze. A presne tu je šetrenie v striebre (a tiež v zlate) užitočné: na to aby ste mohli minúť svoje úspory v striebre, musíte ich najprv vymeniť za peniaze. A to je pre veľa z nás dostatočná prekážka na to, aby nám zabránila v impulzívnom a nepremyslenom míňaní.

5. Výkonnejšie ako zlato

V časoch neistoty často striebro získava na hodnote viac ako zlato. Dôvodom je okrem nižšej ceny (teda lepšej dostupnosti) hlavne malý trh, vďaka ktorému príchod nových nákupcov cenami veľmi ľahko “zatrasie”. Trh so zlatom (148,8 mld. USD) je takmer 9 krát väčší ako celý trh so striebrom (16,8 mld. USD).

6. Môžete ho mať “pri sebe” a kedykoľvek ho znova vymeniť za peniaze

Hoci môžete na “uskladnenie” hodnoty použiť mnoho rôznych nástrojov (sporenie na účte, investovanie do akcii, kryptomien a mnohých iných), striebro má spolu so zlatom jednu “rukolapnú” výhodu. Môžete ho držať v ruke.
Nemusíte sa tak spoliehať na prostredníka, keď ho chcete vymeniť naspäť za hotovosť. Stačí nakráčať do obchodu a predať ho. Pozrite si naše ceny a podmienky výkupu!

7. Menej striebra ako zlata

Keď sa pozrieme na celkové množstvo vyťaženého zlata a striebra, ktoré sa premieňa na tehličky či mince pre investorov, zistíme, že investičného striebra je oveľa menej ako zlata. Hoci je striebro menej vzácne ako zlato, dôvodom je práve využitie striebra v mnohých oblastiach nášho života.
Ak by sme prerozdelili všetko investičné striebro ľuďom na zemi, každému by sa ušla len 1/2 unce!